İstanbul Jimnastik Okulu

Jimnastik Kursumuzun tüm detaylarını yansıtan tablolar sayfanın aşağısındadır;

Çalışmalarımızı  Burhan Felek Spor Kompleksin içerisinde antrenörlerimiz eşliğinde gerçekleştirmekteyiz.
Hedef sağlıklı nesiller yetiştirmek. Türkiye’de yapılan Ritmik Jimnastik, Temel Jimnastik, Artistik Jimnastik, Trambolin Jimnastik , Sportif Aerobik branşlarında faaliyet gösterip yarışmalara katılıyoruz.

Jimnastik Kursu Nerede?

Gençlik Spor Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenen ve bu kuruma bağlı olarak SU (AKUA) SPOR KULÜBÜ olarak çocuklara yönelik temel jimnastik eğitimi (Kursiyer) ve lisanslı sporcularımıza (Elit) hizmet vermektedir.

Eğitim ve Antrenmanlarımız Üsküdar –  Zeynep Kamil’de bulunan Burhan Felek Spor Kompleksi bünyesinde bulunan “Burhan Felek Milli Takımlar Ritmik Jimnastik Antrenman Salonunda”,  “Burhan Felek Kubbe Cimnastik Spor Salonunda” ve “Burhan Felek Sportif Kompleksi Ekrem Koçak A Blok Temel Jimnastik Salonunda” yapmaktayız.

Üsküdar Burhan Felek Sportif Kompleksi içinde “3” adet Jimnastik salonu bulunmaktadır. Kubbe salon, Ritmik Cimnastik Milli Takımlar Salonu ve A Blok içinde bulunan irili ufaklı salonlarda organize ettiğimiz kurslar yapılmaktadır. Bu kompleks içinde bulunan jimnastik salonlarının işletmesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne aittir ve bizim gibi tüm kulüpler burada antrenman ve kurslarını yapmaktadırlar.

Hafta Sonu Jimnastik Kursu Programı

Çalışma YeriBurhan Felek Spor Kompleksi Atletizm Pisti A Blok Milli Takımlar Temel Jimnastik Antrenman Salonunda Yapılmaktadır. Zeynep Kamil – Üsküdar / İSTANBUL 
Çalışma GünleriCumartesi  –  Pazar
Çalışma Saatleri10:00 – 11:00 Kayıtlar devam ediyor… 11:00 – 12:00  Kayıtlar devam ediyor… 12:00 – 13:00 KONTENJAN YOK !!! 13:00 – 14:00 KONTENJAN YOK !!! 14:00 – 15:00 KONTENJAN YOK !!! 15:00 – 16:00 KONTENJAN YOK !!! 16:00 – 17:00 KONTENJAN YOK !!! 17:00 – 18:00 KONTENJAN YOK !!!
Yaş grubu 04 – 12 Yaş
Ücret 1000 TL ( 4 Hafta / 8 Ders)

NOTJimnastik Kursu grupları 15 – 17 kişiliktir.  / Her ders “1” saat (60 Dakika) sürmektedir.

Hafta İçi Jimnastik Kursu Programı

Çalışma YeriBurhan Felek Milli Takımlar Ritmik Jimnastik Antrenman Salonu & Burhan Felek Kubbe Jimnastik Salonu | Zeynep Kamil – Üsküdar / İSTANBUL
Çalışma GünleriSalı  – Perşembe
Çalışma Saatleri17:00 – 18:00 KONTENJAN YOK !!! 18:00 – 19:00 KONTENJAN YOK !!! 19:00 – 20:00 KONTENJAN YOK !!!
Yaş grubu04 – 12 Yaş
Ücret1000 TL ( 4 Hafta / 8 Ders)

NOTGrupları 15 – 17 Kişiliktir.  / Her ders “1” saat (60 Dakika) sürmektedir.


Özel Jimnastik Dersi

Çalışma YeriBurhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonu & Burhan Felek Kubbe Cimnastik Salonu | Zeynep Kamil –  Üsküdar / İSTANBUL
Çalışma Günleri & SaatleriJimnastik Antrenörümüz ile karşılıklı konuşularak gün ve saatler ayarlanmaktadır.
Yaş grubuYetişkin / Çocuk
 10 Derslik Paket Ücreti3600 TL (10 Ders – 10 Saat)

NOTÖzel Jimnastik dersleri bire bir antrenör ile yapılmaktadır. Her ders “1” saat (60 Dakika) sürmektedir.

JİMNASTİK VİDEOSU İZLE


ULAŞIM

Jimnastik salonuna ulaşım için Burhan Felek cimnastik salonu diye bilinen noktaya , belediye otobüsü yada kendi aracınız ile gelebilirsiniz. Başlıca yakın semtler;  Acıbadem, Kadıköy, Üsküdar, Bağlarbaşı, Ümraniye, Çekmeköy, Ataşehir, Koşuyolu, Zeynep Kamil, Göztepe‘den  ile tek vesaitle gelebilirsiniz.  Kendi aracınız ile geldiğinizde okulun oto parkını ücretsiz kullanabilirsiniz.


Jimnastik Okulu Adres Bilgileri:

Burhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonu:
Alaattin Yavaşça Sokak Numara:10  Daire:1 P.k: 34662 Üsküdar – Altunizade / İSTANBUL

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3010.479979264127!2d29.02468215155803!3d41.01475387919852!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x14cab81eea5961c5%3A0x7d4d29efaf993797!2sJimnastik+Kursu+%7C+Jimnastik+Salonu+%7C+Aqua+Kamp!5e0!3m2!1str!2str!4v1511900859758

Jimnastik Kursu Eğitmenler

Jimnastik kursu eğitmenlerimiz spor akademisi mevzunu yada kendi konusunda ihtisas yapmış jimnastik milli takımında bizleri uzun yıllar temsil etmiş ve milli takım hocalarından oluşmaktadır. Antrenörlerimiz Pedagojik Formasyon konusunda (Çocuk Psikolojisi ) eğitimi almışlardır.

Jimnastik Kursu Grupları

Çocuklarımız yaş grubu ve seviyelerine göre  maksimum 15 – 17 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Jimnastik / Cimnastik Kursu çalışmalarında her ders 1 saat – 60 dakika olarak yapılmaktadır. | Jimnastik kursu – Antrenmanları |

Eğitim sonunda sporcular temel hareketler olan ; Öne Taklalar, Geriye Takla, Amut, Çember, Kipe gibi temel hareketleri öğrenmiş olurlar. Amaç temel hareketlerin öğrenilmesidir. İleri seviye jimnastik için branşlaşma eğitimi alan sporcular, yarışmalara İstanbul Jimnastik Okulu adına lisans alarak katılabilir.

Temel Cimnastik Hareketleri Nasıl Yapılır?

Öne Takla:
Başlangıç pozisyonu için ayaklar birbirine bitişik hal alınarak minderin önünde durulur. Avuç içleri mindere temas edecek şekilde dizler bükülerek eğilinir.

Burada önemli olan nokta; çenemizi göğsümüze doğru yavaşça getirmek ve daha sonra başımız yerine ensemizi mindere koymak gerekir. Bu şekilde takla tamamlayarak yine ayaklarımız bitişik şekilde ayağa kalkmalıyız.

Ters Takla:

  • Ters taklada önemli olan nokta; hareketin ivme kazanarak yapılmasıdır.
  • Minderin ucuna sırtımızı dönerek oturup, ayaklarımızı uzatmamız gerekir.
  • Sonrasında üst vücudumuzu ayaklarımıza doğru çekip, geriye doğru kendimizi bırakmalıyız.Kol kaslarımızın da güçlü olması önemlidir.

Amuda Kalkma:
Amuda başlarken minder başında önce ayaklarımızı birleştirip, sonra bir bacağımızı öne doğru uzatıyoruz ve kollarımızı yukarıya kaldırıyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta; amuda giderken vücudu kollarla ileriye taşımak gerekir.Hiçbir zaman kollar ayakların yakınına gelmemelidir. | Jimnastik kursu

Çember ( parende ):
Hareket,Çember ( parende ) hareketi için başlangıç pozisyonu amuda kalkma pozisyonu ile aynıdır.
Burada yapmanız gereken kolları ileriye doğru iterek, esnek bir şekilde kendinizi çevirmek olmalıdır.
Omuzlarımıza da iş düşüyor; omuzları olabildiğince dik tutmamız gerekiyor. | Jimnastik kursu

Köprü hareketi:
iyi ısınma yapılır,Vücudumuz epey esnek ise bu hareketi çok rahat yapabilirsiniz. Kol kaslarımıza bu harekette ihtiyacımız var. Dirsekleri bükmeden kafamız yere yakın olur; boynumuzu kırabiliriz. Tüm bu hareketleri yapmadan önce ufak ısınma hareketleri yaparsanız sizin faydanıza olur arkadaşlar.

Jimnastik Sporunun Faydaları

Jimnastik Kursuna minimum 4 yaşında (Jimnastik sporu için) başlayabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Jimnastik Okulu, hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 4 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik OkuluÇocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır. | Jimnastik kursu

Kısacası, Denge, Kuvvet, Çabukluk, Esneklik, El- Göz / Sinir- Kas koordinasyonu ile birlikte çocuğa, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.

Artistik Jimnastik Kursu

Artistik Jimnastik
Artistik Jimnastik

Bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir. Gruplar yalnız bay, yalnız bayan olabileceği gibi, karma da olabilir. Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir. Serbest hareketler, jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.Sanatsal ya da sanat Jimnastiği anlamına gelir.Erkekler 6 alette yarışır. İstanbul Jimnastik Okulu  temel jimnastik yaptırarak çocukları ileri seviyeye hazırlar.

ERKEKLER : 6 alette yarışırlar.

Yer hareketleri

Halı ya da özel plastik bir madde ile kaplanmış 12 x 12 m’lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50, enç çok 70 saniyedir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır.

Atlama Beygiri

Sehpa 1,36 m yükseklikte, 1,60 m uzunluğunda bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır. Koşu pistinin boyu 20 m’yi geçmez. Erkekler Uzun beygirden, Bayanlar Yan beygir den atlar.

Kulplu Beygir

Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulplar üstünün yerden yüksekliği 1.22 m’dir.

Halka

Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Jimnastik  Kursu en fazla kuvvet gerektiren branştır.

Barfiks

Çelikten yapılmış, yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş, 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.

KADINLAR: 4 alette yarışırlar.

Atlama beygiri
Yerden yüksekliği 1.10 m’dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.

Asimetrik Paralel
Parelel bar 2.40 m uzunlukta birbirine paralel barlardan oluşur. Bunlardan alt bar 155-160 cm,üst bar 225-235 cm, bar açıklığı ise 90-140 cm arasındadır. Paralel serisi, en az 10 değer bölümü, en az üç bar değişikliği, en az bir yön değişikliği içerir.

Denge
Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm’dir. Seri süresi 1.10’dan az, 1.30 sn’den fazla olamaz.

Yer Hareketleri
Halı 12 x 12 m’lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10 saniyeden az 1.25 saniyeden fazla olamaz.

Ritmik Jimnastik

Ritmik cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zarafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden Ritmik Jimnastik tarihsel gelişim sürecine baktığımızda, Sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik cimnastik etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik Cimnastik kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut,kurdeledir. Ritmik Cimnastik yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik  en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır.

Ritmik Jimnastik
Ritmik Jimnastik

Jimnastik Kursu – İp

Dinamiklik isteyen bir alet olup; atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır. Bu hareketlere çeşitli kombinasyonlar eklenebilir.

Jimnastik Kursu – ÇEMBER

Daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır. Çocukları en kolay öğreneceği hareketlerin   başında gelmekte ve  Jimnastik büyük zevkle yaptıkları ve hemen hemen   her küçük alanda yapmaya çalıştıkları bir yan perende dir.

Jimnastik Kursu – TOP

Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektir, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar.

Jimnastik Kursu – LABUT

İki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

Jimnastik Kursu – KURDELE

Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.


Jimnastik veya Cimnastik çocuklar için en önemli unsurlardan biri de jimnastik aletlerinin yeterli olmasıdır. Antrenmanı yeterli yapmak ve çocukların sıkılmadan jimnastik dersini işlemeleri için yardımcı aletlerin yeterliliği önemli bir konudur. Yeterli malzeme yoksa jimnastik kursu verimsiz bir antrenmandan öteye gitmeyecektir. Aynı zamanda çocukların gelişim düzeyi olumsuz etkilemektedir. Cimnastik okulları… Jimnastik veya Cimnastik bedenin fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme amaçlıdır. Bedeni çevikleştirmek, esnetmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman ve kültür fizik hareketleri jimnastiğin – cimnastiğin kapsamı içerisindedir… Cimnastik/Jimnastik eğitimi alan çocukların kaba ve ince motorik kasları, bu tarz eğitim almayan akranlarına göre, daha hızlı gelişir ve bu gelişim çocukların dış görünüşüne iskelet ve kas yapılarına yansır… Jimnastik; bedenin fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli bir şekilde hareket ettirme sanatının adıdır.