ÜMRANİYE RİTMİK JİMNASTİK KURSU NEREDE? 

Ümraniye’ den  ritmik jimnastik kursuna gelmek için  çocuk gurupları Üsküdar da bulunan  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü salonunda ve Burhan Felek Spor tesisleri karşısında bulunan Sağlık Meslek Anadolu Lisesi kapalı spor salonunda başlangıç seviyesine hizmet sunmaktadır.

Ümraniye’den gelecek sporcular ileri seviye ve yarışmacı seviyeye katılmak için  ritmik antrenman salonun’da  çalışmalarını yapmaktadır. İyi bir ritmik jimnastikçi olmalarını istiyorsanız Ailelere önerimiz çocuklarını spor akademisi mezunu yada Milli takım antrenörlerine teslim edebilirler. Konusunda uzman yerli veya yabancı antrenörler çocuklarımıza jimnastiği doğru bir şekilde öğretmektedir.


Ümraniye’den Ulaşım

Ritmik Jimnastik kursu ‘na gelmek için  her semt’en rahatlıkla ulaşabilirsiniz başta ; Ümraniye, Ataşehir, Acıbadem, Koşuyolu, Bağlarbaşı, Üsküdar, Maltepe, Ümraniye, Çekmeköy, Çengelköy, Beylerbeyi  Zeynepkamil, ‘den otobüs yada dolmuş ile tek vesaitle gelebilirsiniz.  Kendi aracınız ile geldiğinizde okulun oto parkını ücretsiz kullanabilirsiniz.


Sezonu Ritmik Jimnastik Kurs Detayları

Ritmik Çalışma Yeri  TEMEL EĞİTİM GRUBU; Burhan Felek Sportif Kompleksi Ekrem Koçak A Blok Temel Jimnastik Salonunda
HOBBY  & İLERİ SEVİYE YARIŞMACI GRUBU ; Burhan Felek Sportif Kompleksi Milli Takımlar Ritmik Jimnastik Salonunda çalışma ve Antrenmanlarını Yapmaktadırlar.ZEYNEP KAMİL – ÜSKÜDAR / İSTANBUL 
Ritmik Çalışma Günleri & Saatleri Cumartesi  –  Pazar     : 13:00 – 14:00 (Hobby Grubu)

 Pazartesi – Cuma          : 17:00 – 19: 00 (A Grubu ) 

 Pazartesi – Perşembe   19:00 – 20:00 (A Grubu)

 Cumartesi – Pazar        13:00 – 15:00  ( A Grubu )

 Cumartesi – Pazar        12:30 – 13:30  ( Hobby Grubu )

Çalışma Grupları

Hobby Grubu ( Başlangıç Seviyesi)

 A – B – C Grubu (İleri Seviye yaş grupları ve Yarışmacı Sporcu Grupları)

Ritmik Yaş Grubu 04 – 12 Yaş
Ücret
HOBBY  GRUBU    = 4 Haftalık / haftada 2 saat / 8 ders   :   3000 TL

C GRUBU                  =  4 Haftalık / haftada 4 saat  / 16 ders   :  3750 TL 

YARIŞMACI GRUP = 4 Haftalık / haftada 4 saat  / 24 ders   :   4000 TL 

NOT: Ritmik Jimnastikte her ders “1” saat (60 Dakika) sürmektedir. Ritmik Jimnastik Yarışma gruplarında ise her ders “2” saat (120 Dakika) sürmektedir.

Özel Ritmik Jimnastik Dersi

Çalışma Yeri  Burhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonu

 ZEYNEP KAMİL – ÜSKÜDAR / İSTANBUL 

Çalışma Günleri & Saatleri  Jimnastik Antrenörümüz ile karşılıklı konuşularak gün ve saatler  ayarlanmaktadır.
Yaş grubu  Yetişkin / Çocuk
 10 Derslik Paket Ücreti  10.000 TL (10 Ders – 10 Saat)

NOT:  Özel Ritmik Jimnastik dersleri bire bir Antrenör eşliğinde yapılmaktadır. Her ders “1” saat (60 Dakika) sürmektedir.

Ritmik Jimnastik nedir?

Kökeni İsveç’e dayanan Ritmik Jimnastik bale, müzik ve pandomim ile birlikte uygulanmaktadır. Bu spor türünü sadece bayanlar yapmaktadır. Olimpiyattaki spor dalları arasında yer alan Ritmik Jimnastik’in kendine özel kuralları ve puanlama sistemi bulunmaktadır. Diğer jimnastik türlerinin aksine sabit aletler dışında hareket ettirilebilir aletlerde bu spor dalında kullanılmaktadır. Çember, kurdele, lobut, ip ve top gibi ekipmanlar hareket ettirilebilir aletler arasında yer almaktadır.

Hareket çeşitleri

Çocukların vücut yapısına sağladığı katkılardan dolayı küçük yaşlardan itibaren yapılabilen Ritmik Jimnastik’te iki farklı hareket çeşidi bulunmaktadır. İlki vücut hareketleri diğeri ise aletli hareketler olarak tanımlanmaktadır. Vücut hareketleri arasında atlama ve sıçrama, denge, tek ayak üstündeki dönüşler ile esneme bulunmaktadır.

Bu hareket çeşitleri yanı sıra değişik adım formları, sekme ve zıplama, salınımlı daireler çizme ile dönüşler yer almaktadır. Aletli hareket çeşitleri ise çember, top, lobut, ip ve kurdele ile yapılmaktadır. Küçük yaştaki yarışmacılar müsabakalarda bu beş alet çeşidinden üçü ile yarışmaktadır. Bu üç alet arasında ip, top ve çember yer almaktadır. Genç ve yetişkinlerin bulunduğu kategoride ise bu beş alet çeşidinden dördü kullanılmaktadır.

Fiziksel yararları

Ataşehir Ritmik Jimnastik gençler, yetişkinler ve küçük yaşta spora başlayanlar için fiziksel anlamda büyük fayda sağlamaktadır. En önemli faydası vücuda denge ve esneklik kazandırmasıdır. Duruş bozukluklarını gidermesini yanı sıra koşma ve yürümedeki bozuklukları da düzeltmektedir. İçerisinde bulunan bale hareketleri sayesinde zarif bir görünüme kavuşulmasını sağlamaktadır. Özellikle çocuklarda ritim duygusunu geliştirmektedir.

Tüm spor dallarında olduğu gibi Ümraniye Ritmik Jimnastik ile uğraşan çocuk, genç ve yetişkinler sorumluluk duygusuna sahip olmaktadır. Sporcular kendi aletlerini muhafaza etme yanı sıra, takım olarak çalışma ve koordinasyon duygusunu öğrenmektedir. Küçük yaşta bu spor dalı ile uğraşanlar ilerde ki zamanlarda farklı spor dallarına da yönelebilmektedir.