Ritmik jimnastik nasıl yapılır. çoğunluk ile kadın sporcuların tercih ettiği olimpiyatlarda da yer alan bir spor dalıdır. Ritmik jimnastik özellikle müzik eşliğinde ve balenin kombinasyonu şeklinde yorumlaması sonucu ortaya çıkmıştır. Tek başına ve ya takımlar halinde müzik eşliğinde ritmik jimnastik yapılmaktadır. Ritmik jimnastik gösterisi sırasında top, sopa, halka ve kurdele gibi aletlerden yardım alınmaktadır.

Ritmik Jimnastik Kursu
Ritmik Jimnastik Kursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ritmik Jimnastik Malzemeleri Nelerdir?

Ritmik jimnastik kursu yaparken çeşitli birçok yardımcı malzemeler kullanır. Öncelikli olarak müzik aleti gerekli ve mutlak olması gerekenler arasında yer alır. Sporcu tek başına ve ya grup kurarak takım halinde müzik ile beraber zarif bir şekilde çalışılmış olan gösterilerini sunarlar. Ritmik jimnastik gösteri esnasında çember, labut, ip, top ya da kurdele gibi değişik el aletleri kullanılarak gösteri tamamlanır. |Ritmik jimnastik nasıl yapılır

Kullanılan bu yardımcı aletler jimnastikçilerin gösterisine önemli derece de hem yardımcı olmaktadır hem de gösteriye renk katmaktadır. Ritmik jimnastik gösterisinde ip ile atlamalar, ip çevirmeler, küçük ve büyük atışlar yapılmaktadır. Yani, ritmik jimnastik gösterinde ip ile şov yapılacak ise gösteri esnasında daima dinamik olmak gerekir. Çember esneklik gerektiren bir jimnastik hareketidir. Ritmik jimnastik gösterisinde çember ile çevirmeler, yerde yuvarlamalar yapılmaktadır. Ritmik jimnastik gösterisinde top kullanılacak ise topu yumuşak bir şekilde hareket ettirmek gerekir. Labut, sürekli hareket halinde olan ritmik jimnastik aletidir. Kurdele ise akıcı hareketler yapmak için kullanılmaktadır.

 Jimnastik Kursu
Jimnastik Kursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ritmik

jimnastikte kurdele ile spiral daireler ve yüksek atışlar yapılabilmektedir. Ritmik jimnastik yarışma esnasında yarışmacılar beş aletten dördünü kullanmaktadır. Minikler kategorisindeki yarışmacılar ise ip, top ve çemberi alet olarak kullanır. Bunun yanı sıra yarışmacılar hareketlerini 60 ila 90 saniye arasında tamamlaması gerekir.

Ritmik Hareketler
Ritmik Hareketler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ritmik Jimnastik Yaparken Uyumlu Olmak Lazım

Ritmik jimnastik şovunda sporcular, tek başına ya da senkronize olarak, müzik ile beraber çalışmalarını sunarak yaptıkları hareketlerden oluşan bir gösteridir. Sporcular gösteri esnasında pek çok yardımcı aletler kullanabilirler. Bu yardımcı malzemeler ile müzik uyumu hem görsellik açısından hem de puan açısından oldukça önem arz etmektedir.

Ritmik Jimnastik Nasıl Yapılır?
Etiketlendi: