Jimnastiğin Çocuk Gelişiminde Faydaları Nelerdir?

Jimnastiğin Çocuk Gelişiminde Faydaları Nelerdir?, Naif bir spor dalı olan jimnastik ülkemizde her geçen gün daha fazla rağbet görmektedir. Jimnastik insanlar tarafından tercih edilmesine rağmen hala tam olarak nasıl bir spor olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Hatta bazen jimnastiğin bir dans türü olarak tanımlandığı da olmaktadır. Yazımızda öncelikle jimnastik sporunun ne olduğu anlatılacaktır.

Temel Jimnastik Dersi
Temel Jimnastik Dersi 

 

Jimnastik Nedir?

Jimnastik vücudun tüm kaslarını geliştirmek, güçlendirmek ve vücuda esneklik kazandırmak adına aletlerle ya da alet kullanılmadan düzenli olarak yapılan bir spor dalıdır. Sistematik hareketlerden oluşmaktadır. Jimnastik sporu spor salonlarında yapıldığı gibi evlerde de alet kullanmadan yapılabilir. Jimnastik teknik bir spor dalıdır. Ve kendi içinde pek çok branşa ayrılmaktadır.

Ritmik Jimnastik Kursu

Jimnastiğe Çocuklar Kaç Yaşında Başlamalıdır?

Ritmik Jimnastik Kursu sporu için çocuklarda en ideal yaş 3 yaşıdır. Ancak çocuğun komut alma becerisi, ailenin çocuğu yetiştirme tarzı ve çocuğun karakteristik özelliklerine göre değişebilir. Jimnastik sporu kız ve erkek çocukları için uygundur. Çocuğun fiziksel ve ruhsal yönden gelişimini destekleyen jimnastik erken yaşlarda başlanmasından dolayı tüm spor dallarının temelini oluşturmaktadır. Jimnastik çocukların fiziki yönden gelişmelerini sağlarken diğer taraftan çocukların duruşunda estetik bir görünüm oluşturur. Ayrıca kilo boy orantısı denilen beden kitle endeksini dengede tutar. Jimnastik sporunu yapan bir çocuk ilerde branş değişikliği yapmak isterse diğer sporculardan daha kolay adapte olur.

Ritmik Jimnastik Kursu

Jimnastiğin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Aileleri spor bilincinde olan çocuklar okul öncesi donemde spor uğraşlarına başlamaktadır. Bu bağlamda tercih edilen branş ise genellikle Jimnastik olmaktadır. Çünkü Jimnastik ile çocuklarda denge, kuvvet, esneklik, el-göz-kas koordinasyon becerilerini desteklemektedir. Jimnastik sporunu çocuklar dışında yetişkinlerde yapabilir. Ve vücuda da pek çok yararları vardır.

Ritmik Jimnastik Kursu

RİTMİK JİMNASTİK FAYDALARI

Bunların başında kas kemik yapısını güçlendirmesi, sinir kas koordinasyonunu desteklemesi, bireylerin vücutlarını daha bilinçli kullanmaları ve esneklik kazanmaları, sosyal ve insan ilişkilerinde açık bireyler yetiştirilmesi, duruş ve denge bozukluklarının düzeltilmesi ve en önemli yararları  birisi de hiperaktif çocuklarda daha sakin bir davranış tutumu oluşturması sayılabilir. Ayrıca jimnastik sporu yapan çocuklar yaşıtlarına göre her alanda daha başarılı olmaktadırlar.

Jimnastiğin Çocuk Gelişiminde Faydaları Nelerdir?