JİMNASTİĞE BAŞLAMA NASIL OLMALI?

Jimnastik sporunda bir çok branş bulunmaktadır. Çocuklarımız bu spora başlarken öncelikle Jimnastiğin temel hareketlerini öğrenmeli ve daha sonra branşlara ayrılmalıdır. Temel Jimnastik hareketleri özellikle Esneklik, Denge, Güç ve Koordinasyon konularında kendilerini geliştirmelidir.

jimnastik kursu
jimnastik kursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEMEL JİMNASTİK VE ISINMANIN ÖNEMİ

Temel jimnastik Kursun da çocuklarımıza iyi ısındırma yapılmalıdır. Bir konu yazarken bile giriş, gelişme, sonuç bölümü yazarak sayfa tamamlanır. Jimnastiğe başlayan çocuklarımız çok iyi ısınma yaparak harekete hazır hale gelir. Önce ısınma yapıldığı gibi antrenmanın sonunda soğuma yapılmalıdır. Jimnastiğe başlarken kan dolaşımının hızlandırılması gerekir. Temel Hareketleri önce yavaş yapmalı sonra tempoyu artırmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

jimnastik Okulu
jimnastik Okulu

TEMEL JİMNASTİK VE ESNETME

Esnetme yapmak oldukça önemlidir. Isınma yaparken değişik hareketler yapmak ve mümkünse her ısınmada oyun veya yarışmalar yaparak monotonluğu ortadan kaldırır. Çocuklar da sıkılma iç güdüsü ortadan kalkar. Isınma süresi ve zamanı iyi ayarlanması çalışmayı olumlu etkiler. Jimnastik ısınması Genelde 20- 2-30 dk yeterli olmaktadır. Vücudun eklem bölgelerine yeterince önem vermek sakatlanma riskini düşürür. Jimnastikçiler esnekliğe fazla zorlamadan yavaş yapılmalı sonra zorlayarak kasın boyu uzatılmalıdır.
ÇOCUKLARDA ISINMA VE TEMEL HAREKETLER

Jimnastiğe başlamadan öncelikle kısa süreli hafif bir tempo koşu yapılmalıdır. Bu iyi bir ısınma için ideal başlangıç olmaktadır. Yavaş başlanan koşu veya eğlenceli bir yarışma çocukların sıkılmadan ısınmalarını sağlayacaktır. Vücut için koşular arasına hafif sıçramalar eklenmeli ve bunlara ip atlama, müzikle bale tarzı uygulamalara yer verilmelidir. Bu ısınmanın yer de devam ederek esnetme ile ısınma sonlandırılır. Unutulmamalıdır ki bir çok spor branşlarında ısınma önemli olmakta ancak jimnastik sporunda daha da önem arz etmektedir.

 

 

 

 

1 (50)
JİMNASTİK KURSU ARAŞTIRMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR? Temel Jimnastik

Çocuklarınızı iyi bir Jimnastik kursuna göndermek isterseniz iyi bir araştırma yaparak tercih edeceğiniz jimnastik salonunun bu spora yeterli olmasına özen gösterin. Jimnastik antrenörlerinin belgelerini iyi araştırmakta fayda vardır. Çalışmalara gönderdiğiniz çocuklarınızın malzemelerini iyi seçmeli gerekirse Antrenörlerden bu konuda rehberlik etmesi istenmelidir. Özellikle Anadolu yakasında Bir kurs Arıyorsanız Burhan Felek Jimnastik Kursunu size tavsiye edebilirim. Haydi Çocuklar Jimnastiğe….

TEMEL JİMNASTİK NEDİR?