Jimnastik Sporunda Amut Hareketi;

Jimnastik sporunda amut hareketi nasıl olmalı. Önce iyi bir ısınma yapılmalı harekete başlamadan basamak sistemi olarak antrenör sporculara yada jimnastikçilere hareketi parça parça bölerek göstermelidir.

Jimnastik Okulu
Jimnastik Okulu

VÜCUDUN DURUMU NASIL OLMALI

Jimnastik kursu çalışmalarına başlamadan vücut yere dik olarak ve kollar yere konulmalı baş vücuttan fazla uzaklaştırılmamalı. Ayaklar ve kalça sıkı bir şekilde kasılmalı karın kası da buna eşlik etmeli. Amut hareketinde dengeyi en iyi vücut bir bütün olarak harekete başlanmalıdır.

Cimnastik Çalışması
Cimnastik Çalışması

AMUT HAREKETİNDE DENGENİN ÖNEMİ

Amut hareketinde denge önemli olduğu için omuzlar kol kasları ile uyumlu hareket etmelidir. Harekete başlamadan önce kollar omuzun hemen altında olmalı ve fazla açık olmamalıdır. Jimnastik için de amut her zaman görsel olarak cazip bir hareket olmuştur. Denge çalışmasını önce duvara sonra antrenör ile çalışılmasında fayda vardır.

 

Jimnastik Amut Hareketleri
Jimnastik Amut Hareketleri

AMUT’TA ELLERİN POZİSYONU

Amut hareketinde eller omuz genişliğinde açılarak birbirine paralel olmalı. Eller yere aynı anda konularak harekete ayak itişi ve denge sağlanarak havada ayaklar birleştirilerek bir mum gibi olmalıdır. Amut pozisyonu gergin bir bacak dengeli bir avuç içi yere konularak yapılır.

JİMNASTİK SPORUNDA AMUT HAREKETİ