EĞİTİMDE CİMNASTİĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Eğitimde Cimnastiğin Önemi Nedir? sorusunun tam olarak karşılığı: Sporun başlangıcı diyebiliriz.Evet yanlış duymadınız. Çocuklarımızı her hangi bir spor dalına yazdırmadan mutlaka ve öncelikle cimnastik yaptırmalıyız.Yeterince esneklik kazanmadan diğer branşlardan performans almamız beklenmemelidir.

Jimnastik Eğitimi
Jimnastik Eğitimi

ESNEKLİK KAZANMAK İÇİN NELER YAPILMALI

Esneklik kazanmak ve geliştirmek, kas ve eklem gruplarının birlikte organize yardımıyla, elleri ve ayakları koordineli şekilde daha geniş bir alanda hareket ettirebilmektir. Esnek olmak için süreklilik gerekir. düzenli yapılan bir egzersiz ve spor olarak yapılmalı buna ek olarak düzenli ve sağlıklı hareketler ile beslenmeye aşırı özen gösterilmelidir.

Jimnastik Dersi
Jimnastik Dersi

Spora başlamadan önce esneklik ölçümü ve esneme hareketleri yapmak, Kasların zarar görmemesini ve zedelenmesini önler. Sporcunun esnek olmak için başka neler yapılabileceğini ve esneklik kazanıldıktan sonra bunların faydalarını ayrıntıları ile anlatmak isterim.

BACAK HAREKETLERİ İLE ESNEKLİK KAZANMA

Kasın boyunu uzatmak için bacak arkaya doğru kaldırılır ve ayağın üst kısmındaki kasları zorlayarak sağ elle tutulur içimizden 10 a kadar sayarak bekleme yapılmalıdır. Diğer ayağın üstündeki kas için daha fazla kası zorlayarak mümkün olduğunca fazla Beklenmelidir. Cimnsatik her antrenman öncesi yapılalı Daha sonra diğer bacağa aynı hareketler uygulanarak geçilmelidir.

Jimnastik Okulu
Jimnastik Okulu

KASLARA ESNEKLİK KAZANDIRMA HAREKETLERİ

Esnek bir kas yada vücuda sahip olmak için yapmanız gereken önce ısınma yaparak harekete başlanmalıdır.egzersiz ve spor tüm bunlara başlamak için hareket yapmak yeterlidir. Bunun dışında yapmanız gereken esneklik kazanımını etkileyen faktörlerin başında beslenme ve uyku gelmektedir. Sağlığına da dikkat ederek çizmeniz gereken yollardan bir tanesi bütünlüğe dikkat edilmesidir.Beslenme özellikle fazla yağlı gıdalardan uzak durarak ve şekerli gıdalar almak yada tüketmek, vücudun aşırı derecede yağlanmasına neden olur ki bu da esnekliği olumsuz etkilemektedir. Fazla kilolar ise kişinin rahat hareket etmemesini sağlar bu da kişiye en büyük engellerden biridir.

 

EĞİTİMDE CİMNASTİĞİN ÖNEMİ NEDİR?
Etiketlendi: