Cimnastik ve Balenin İlişkisi;

Spor dallarından biri olan jimnastik ile müzik ve dans uyumunun estetiğe dönüştüğü bir sanat dalı olan bale arasında bir ilişki söz konusu olabilir mi? Cimnastik ve baleyi birleştiren ortak noktalar var mıdır? Karşılıklı destek veya olumlu katkıları nelerdir? Cimnastik ve bale arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını tespit edebilmek için ayrı ayrı değerlendirmekte fayda vardır.

Jimnastik Okulu
Jimnastik Okulu

Cimnastik Nedir?

Cimnastik, bedenin fiziksel yapısını güçlendirmek, geliştirmek ve düzeltmek, esneklik kazandırmak için düzenli olarak yapılan bir spor dalıdır. Ayrıca cimnastik, diğer spor dallarının temelini oluşturan teknik bir daldır.

Cimnastik aletli veya aletsiz olarak yapılır. Aletli cimnastik; barfiks, halka, çember, kurdele gibi aletlerin kullanıldığı jimnastik türüdür.

Cimnastik eğitimi, 3-12 yaş arası başlar. Küçük yaşta başlayan çocukların vücut esneklik gelişimi daha kolay olmaktadır. Bunun yanı sıra, beden hâkimiyeti, kas- kemik yapısı, el ve ayak koordinasyonu ve denge kurma konusunda daha iyi sonuç alınır.

İstanbul Jimnastik Kursu
İstanbul Jimnastik Kursu

Bale Nedir?

Bale; dans, müzik, mimik ve dekor sanatlarını birleştirilerek kullanan tiyatral gösteri türüdür. En çok talep gören danslar arasına giren bale, kendine özgü dans tekniğini ve sanatsal figürleri bir araya getirerek, sahne gösterisi şeklinde sunar.

Sıkı ve düzenli bir çalışma gerektiren bale dansı, bütün vücut ağırlığı parmak uçlarına verilerek yapılır. Bale eğitimine, 3-11 yaşları arası başlanması gerekir. Bale eğitiminde, çocukların yetenekleri doğrultusunda, iç disiplin oluşturmaları ve müzikle beraber vücutlarını kullanmayı öğrenirler. Ayrıca eğitim programlarında, ritmik cimnastik, vücut geliştirme cimnastiği, modern dans, klasik bale temeli ve müzik eğitimi verilir.

Bale Cimnastik
Bale Cimnastik

Cimnastik ve Bale Arasındaki İlişki

Spor yapan insanların kas yapısı daha sağlam ve kuvvetli olmaktadır. Cimnastik ise kasları güçlendirmenin yanı sıra denge konsantrasyon özelliği de kazandırmaktadır. İskelet sistemini güçlendiren ve esneklik kazandıran cimnastik, bu yönüyle bale için çok önemli bir spor dalıdır. Bale yapan kişilerin formuna dikkat etmesi, iyi derecede denge kurması ve kaslarının güçlü ve sıkı olması gerekmektedir. cimnastik sporu, tüm bu sayılanları kendi içerisinde sağlayabilir. Dolayısıyla, cimnastik sporunda başarı gösteren bir kişi aynı zamanda iyi bir balerin veya balet olabilir.

Cimnastik ve Balenin İlişkisi